Genç Kızlarda Adet Düzensizliği Tedavisi

Bir genç kızda ergenlik döneminde sırasıyla göğüs gelişimi, genital bölge kıllanması ve ilk adet kanaması olmaktadır.

16. ve 14. YAŞLAR ADET DÜZENSİZLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR;

16 yaş sınırı
Göğüs gelişimi başlamış, genital bölge kıllanması var, ama ilk adet kanaması henüz olmamış bir kızda tüylenme artışı, erkek tipi saç dökülmesi, kilo fazlalığı ve şişmanlık yok ise ilk adet kanaması için 16 yaşına kadar beklenilmelidir.

Bu gruba giren kızlarda doğum kontrol haplarının 16 yaşından önce kullanılması doğru değildir. Beyin (Hipotalamus ve Hipofiz), yumurtalık ve rahim arasındaki ilişki tam olarak gelişmediği için doğum kontrol haplarının kullanılması bu ilişkinin olgunlaşmasını engellemektedir. 16 yaşından önce beyin, yumurtalık ve rahim arasındaki ilişki tam olarak gelişmediği için adet kanamaları yumurta gelişimi ve yumurtlama olmadan rahim iç tabakasının dökülmesi sonucunda olmaktadır. Bu nedenle 16 yaşından önce kalınlaşan rahim iç tabakasının dökülerek atılmasına bağlı olarak uzun süre devam eden, yoğun miktarda, koyu renkli, pıhtılı kanamalar olabilmektedir.

Göğüs gelişimi başlamış, genital bölge kıllanması var, ama ilk adet kanaması henüz olmamış bir kızda erkek tipi tüylenme artışı, saç dökülmesi, şişmanlık-kilo fazlalığı var ise polikistik over sendromu açısından adet düzensizliğinin 16 yaşından önce araştırılması gerekir. Ergenlik dönemini takiben polikistik over sendromu 2500 gram dan daha düşük doğum ağırlığı ile doğan ve bunu takiben genital bölge kıllanması 8 yaşından önce ortaya çıkan kız çocuklarında daha fazla görülmektedir. Bu gruba giren kızlarda da doğum kontrol hapları 16 yaşından önce kullanılmamalıdır. Beyin (Hipotalamus ve Hipofiz), yumurtalık ve rahim arasındaki ilişki tam olarak olgunlaşmadığı için doğum kontrol hapı kullanılması beyin, yumurtalık ve rahim arasındaki iletişimin olgunlaşmasını engellemektedir.

 
14 yaş sınırı
Eğer kız 14 yaşına gelmiş ve ilk adet kanaması olmamış ise ve aynı zamanda göğüs gelişimi ve genital bölge kıllanması da yok ise bu durumda 16 yaşını beklemeden gecikmiş ergenlik bakımından sorunun kaynağının özellikle genetik (doğuştan) nedenlerin araştırılması gerekir. Bu gruba giren kızlarda da doğum kontrol hapı kullanılması doğru değildir.

Bunları da İnceleyin

Polikistik over Sendromu’nda İsotretinoin (A vitamini) Tedavisi

Sivilce (Akne vulgaris) deride yağ bezleri ve kıl köklerinin birlikte bulunduğu yapının (pilosebaceous unit)  iltihabıdır(6,7,8,9,10,20). Ergenlik …