Polikistik Over Sendromu’nda Saç Dökülmesi

 

Polikistik over sendromu’nda erkek tipi saç dökülmesi erkeklik hormonlarının en etkili formu olan dihidrotestosteron (DHT) hormonunun hammaddesi olan testosteron ve androstenedion gibi hormonların miktarının veya duyarlılığının artması ve erkeklik hormonlarına tutunarak onları etkisiz hale getiren Sex Hormon Binding Globulin (SHBG) miktarının azalması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Polikistik over sendromu’na bağlı erkek tipi saç dökülmesi genellikle yavaş bir ilerleme göstermektedir. Ani başlayan ve hızlı bir şekilde ilerleyen saç dökülmesi polikistik over sendromu’nda çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Ani başlayan ve hızlı ilerleyen saç dökülmesi durumunda öncelikle yumurtalık veya böbrek üstü bezi tümörleri düşünülmelidir. Bu durumda tümörün tespit edilebilmesi için yumurtalıkların ultrasonografi ile incelenmesi ve böbrek üstü bezinin de diğer görüntüleme yöntemleri ile değerlendirilmesi gerekir.

Yukarıdaki resimde polikistik over sendromu’nda erkek tipi saç dökülmesi görülmektedir.

Polikistik over sendromu’nda erkek tipi saç dökülmesi genellikle tüylenme artışı ile birlikte görülmektedir. Fakat, başka bir şikayet olmadan tek başına da ortaya çıkabilir.

Polikistik over sendromu’nda dihidrotestosteron (DHT) hormonunun hammaddesi olan testosteron gibi hormonların miktarının veya duyarlılığının artması ve Sex Hormon Binding Globulin (SHBG) miktarının azalması yanında ailesel (genetik) yapıda erkek tipi saç dökülmesinin başlama yaşını, dökülme biçimini ve dökülme hızını önemli derecede etkilemektedir.

Tedavi;

Erkeklik hormonlarının en aktif formu olan dihidrotestosteron (DHT) un hammadesi olan hormonların (testosteron gibi) artmış olan etkinliğinin ve miktarının azaltılması ve erkeklik hormonlarına bağlanarak onları etkisiz hale getiren  Sex hormon Binding Globulin (SHBG) miktarının ve etkinliğinin arttırılması tedavinin temel amacıdır.

1- İnsülin direnci durumuna karşı insülin duyarlılığının arttırılması (SHBG) ve testosteron üretimi üzerinden etki gösteren bir tedavi seçeneğidir.

2-Erkeklik hormonları yağ bezleri üzerinde bulunan alıcılara tutunarak saç dökülmesine neden olmaktadır. Erkeklik hormonlarının saç köklerinde bulunan alıcılara yapışmasını sağlayan mekanizmanın engellenmesi de başka bir tedavi seçeneğidir.

3-Alıcılara bağlanmış olan erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) saç dökülmesi yapabilmesi için alıcılarda bulunan bir 5α redüktaz enzimi ile aktif forma (dihidrotestosteron) dönüşmesi gerekmektedir. Bu dönüşümü sağlayan mekanizmanın engellenmesi de diğer bir tedavi seçeneğidir.

4-Polikistik over ameliyatı miktarı ve etkinliği artmış olan erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) etkinliğinin ve miktarının azaltılması ve insülin direncine karşı insülin duyarlılığının artması sonucunda SHBG miktarını arttırarak etki gösteren bir tedavi seçeneğidir. Polikistik over sendromu’nun hangi grubunda (A,B,C) olduğu, ultrasonda yumurtalıkların görünümü, hormon tahlili sonuçları, insülin direnci, şeker hastalığı, kilo fazlalığı ve şişmanlık olup olmaması ameliyat olacak kişinin belirlenmesinde önem taşımaktadır.

5-Düzenli olarak yapılan spor (yürüyüş ve yüzme gibi) kilodan bağımsız olarak yani kişi fazla kilolu olsa dahi vücutta bulunan yağ dokusunun yerini kas dokusunun almasını sağlar. Yağ dokusunun azalması hem erkeklik hormonlarının üretimini düşürerek, hem de SHBG miktarını arttırarak etki gösteren yardımcı bir tedavi seçeneğidir.

6-Fazla miktarda tüketilen karbonhidratlar proteinlerden farklı olarak yumurtalık ve böbrek üstü bezi gibi erkeklik hormonlarının üretildiği bölgelerden biri olan yağ dokusu olarak depolanmaktadır. Bu nedenlerle karbonhidrat miktarı düşük, buna karşılık protein miktarı fazla olan besinleri tüketilmesi hem erkeklik hormonlarının üretimini düşürerek, hem de SHBG miktarını arttırarak etki gösteren yardımcı bir tedavi seçeneğidir.

Yukarıda anlatılan tedavi seçenekleri kişiden kişiye göre farklı şekillerde çoğunlukla birden fazla tedavi seçeneği birlikte uygulanmaktadır.

Bunları da İnceleyin

Testosteron ve Menopoz

Ergenlik döneminden itibaren yumurta gelişiminin yavaş olması veya olmaması nedeniyle adet kanaması geciken veya olmayan …